Cytrusowe aromaty do ciastPachną fantastycznie i bez problemu można je przygotować samemu w domu. Kto jeszcze ich nie robił, szczerze zachęcam. Radziłabym tylko w tym przypadku postarać się jednak o zakup owoców z uprawy ekologicznej, czyli takich, które nie są pryskane i woskowane, bowiem w tym przypadku będziemy używać skórki otartej z owoców, której nie da się wymoczyć i obgotować.  Owoce BIO można bez problemu kupić w Farmach Zdrowia „Organic" mieszczących się w centrach handlowych. Mają też sklep internetowy. Kilogram takich ekologicznych pomarańczy kosztuje ok. 12zł, nie jest to zatem jakiś szczególnie duży wydatek, zwłaszcza, że do przygotowania buteleczki o poj. 250ml wystarczą zaledwie dwie pomarańcze, a wystarczy ona na dość długo. Ja przygotowałam sobie aromat pomarańczowy i cytrynowy, ale można jeszcze  zrobić mandarynkowy i limonowy.

Aromat cytrynowy

Składniki na 1 buteleczkę o poj. 250ml
 • 3 duże cytryny
 • 0,5 szklanki spirytusu 70%
 • 0,5 szklanki wody

Owoce umyć szczoteczką pod bieżącą wodą i zanurzyć na chwilę we  wrzątku. Wytrzeć do sucha i ściąć zesterem samą skórkę bez albedo, które daje posmak goryczy. Przełożyć  ja do czystego słoika i zalać źródlaną lub przegotowaną wodą. Zostawić na 12 godzin. Następnie dodać spirytus i odstawić na 3 dni. Od czasu do czasu zamieszać słoikiem. Po tym czasie przefiltrować gotowy aromat przez filtr do kawy lub tetrową ściereczkę. Wlać do czystej buteleczki i zakręcić. Taki aromat możemy przechowywać w temp. pokojowej bardzo długo.


Aromat pomarańczowy

Składniki na 1 buteleczkę o poj. 250ml
 • 2 duże pomarańcze
 • 0,5 szklanki spirytusu 70%
 • 0,5 szklanki wody

Sposób przygotowania jest identyczny jak w przypadku aromatu cytrynowego.


Smacznego :)
Aronia

COMMENTS

5 komentarze:

 1. Prześliczne buteleczki! A z przepisu z wielką chęcią skorzystam :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow...ambitnie :)
  Ja również chętnie skorzystam z tego przepisu ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł, śliczny flakonik. :) Ostatnio nawet myślałam o takich naturalnych aromatach, i tu proszę od razu przepis. :)

  OdpowiedzUsuń