Cannoli siciliani



Tłusty czwartek

          Ten bardzo popularny włoski deser rodem z Palermo to nic innego jak chrupiące rurki wypełnione nadzieniem z serka ricotta. Robi się je z ciasta podobnego do tego na faworki i smaży na głębokim tłuszczu. Doskonale zatem wpisuję się w klimat naszych karnawałowych słodkości. Nadzienie wzbogaca się różnymi dodatkami: kawałkami gorzkiej czekolady, kandyzowanymi wiśniami lub smażoną skórką pomarańczową, a do ciasta dodaje kakao lub kawę. Do ich przygotowania potrzebne są specjalne rurki, które można bez problemu zakupić w sklepach internetowych oferujących artykuły do pieczenia, ale mogą też być drewniane kołki o średnicy około 2cm. Niektórzy wykorzystują na przykład makaronowe rurki cannelloni. Wiadomo Polak potrafi. Ja jednak nie polecam tej metody bo staram się nie marnować jedzenia.


Tłusty czwartek

Tłusty czwartek
ILOŚĆ SZTUK - 20

Cannoli siciliani - składniki

Ciasto:
  • 250 g mąki
  • 50 g stopionego masła
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 2 żółtka
  • 80 ml białego wytrawnego wina
  • szczypta soli

Nadzienie:
  • 500g serka ricotta
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki likieru Limoncello

Dodatkowo
  • olej do głębokiego smażenia
  • białko do sklejania ciasta
  • metalowe rurki do formowania

Cannoli siciliani - wykonanie

Przygotowanie ciasta:
Przesiać mąkę do miski. Dodać pozostałe składniki i zagnieść miękkie, elastyczne ciasto. Zawinąć w folię i odstawić na 30 minut.

Formowanie:
Gdy ciasto odpocznie rozwałkować je na grubość 1mm. Nie ma potrzeby podsypywania mąką w trakcie wałkowania. Wyciąć kółka średnicy 10cm. Nakładać na rurki, sklejając, posmarowane białkiem brzegi tak by zachodziły na siebie.

Smażenie:
Wlać olej do niezbyt dużego rondla i podgrzać do temp. około 185⁰C. Olej powinien przykrywać rurki 3cm warstwą aby mogły swobodnie w nim pływać.
Wkładać rurki na rozgrzany olej sklejeniem do dołu i smażyć na jasnozłoty kolor. Usmażone rurki wyjmować ostrożnie na papierowy ręcznik,  a gdy nieco przestygną zsunąć z rurek. Odkładać na kratę do całkowitego wystudzenia.

Przygotowanie nadzienia:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przełożyć do worka cukierniczego.  W razie potrzeby można doprawić do smaku dodając więcej cukru lub likieru. Nadziewać rurki z obu stron. Najlepiej zrobić to bezpośrednio przed spożyciem, żeby rurki nie rozmiękły. Gotowe można dodatkowo posypać cukrem pudrem.

Cannoli siciliani - podobne przepisy

Crostoli z marmoladą dyniowo-pomarańczową
Bugie z kakao i orzeszkami piniowymi

Smacznego :)
Aronia


COMMENTS

14 komentarze:

  1. Będąc na Sycylii obiecałam sobie, że odtworzę ten smak w domu. Wyglądają pysznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, to jeden z mniej skomplikowanych wypieków więc zachęcam do zrobienia :)

      Usuń
  2. Nie słyszałam o tych "ciasteczkach" ale wyglądają baaardzo apetycznie i już sobie wyobrażam, jak fantastycznie chrupią ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zajadaliśmy się nimi na Sycylii i zastanawiałam się czy da się je w ogóle zrobić w domu. Twoje są przepiękne, nadzienie musiało być niesamowicie delikatne- coraz bardziej myślę nad tym, żeby je zrobić. Tylko skąd wziąć takie rurki metalowe do smażenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja użyłam takich http://dowarzyw.pl/pl/p/Foremka-do-rurek-zestaw-3-szt-Tescoma/1689, ale można też poradzić sobie domowym sposobem. Niektórzy kupują kij do szczotki z surowego drewna. Tną go na kawałki i impregnują olejem. Wychodzi znacznie taniej i ma się więcej foremek.

      Usuń
  4. Wow, słodka pychotka:) Uwielbiam rurki z kremem, więc Twoje canneloni na słodko również chętnie przygarnę:))) Ps. piękne, wysmakowane zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło i dziękuję za pochwałę moich fotograficznych poczynań :)

      Usuń
  5. Odpowiedzi
    1. W Twoim wykonaniu na pewno będą jeszcze lepsze :)

      Usuń
  6. Wyszły przepiękne. I od samego patrzenia ślinka cieknie.

    OdpowiedzUsuń

INSTAGRAM

Instagram

OBSERWUJ