Mleko migałowe jest doskonałym zamiennikiem dla mleka krowiego , nie tylko dla osób z nietolerancją laktozy. Jest niskokaloryczny, bogaty w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, E i PP oraz magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo, mangan i miedź. Ma wiele właściwości zdrowotnych.
Pasuje do kawy, płatków owsianych i jako baza do koktajli. Ja używam do jego przygotowania migdałów ze skórką, ale jeśli komuś to przeszkadza, można je wcześniej zalać wrzątkiem i po około 6 minutach obrać ze skórki. Z podanej ilości wyjdzie nam ponad litr pysznego napoju.
Mleko migdałowe-składniki
- 100g migdałów
- 4 szklanki wody źródlanej lub przegotowanej wody z kranu (wystudzonej)
Mleko migdałowe-wykonanie
Migdały wsypać do miski i zalać na noc 2 szklankami zwykłej wody z kranu. Rano odcedzić je na sicie i przepłukać pod bieżącą wodą. Osaczyć i przełożyć do blendera. Wlać cztery szklanki źródlanej wody i zmiksować przez kilka minut. Wcześniej radzę sprawdzić pojemność blendera.
Nad garnkiem o pojemności ok. 1,5litra umieścić sito wyłożone podwójnie złożonym kawałkiem tetry. Przelać do niego zawartość blendera i przefiltrować. Gdy cały płyn odcieknie wycisnąć dokładnie zawartość tetry. Uzyskany napój przelać do butelki, zakręcić i wstawić do lodówki. Można go tam przechowywać 3-4 dni. Po tym czasie robi się kwaśny. Przed użyciem należy butelką wstrząsnąć, gdyż napój w czasie przechowywania rozwarstwia się.
Odciśniętą papkę można uprażyć na suchej patelni i wykorzystać do panierowania kotletów, posypywania deserów lub pieczenia kruchych ciasteczek.
Smacznego :)
Aronia
Świetny przepis :)
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
Usuńo tak! o tak! pyyyycha! uwiekliam takie rarytasy! A zdjęcia zachwycają!
OdpowiedzUsuńjak miło się czyta takie komentarze :) dziękuję :)
Usuńmuszę i ja koniecznie wypróbować ten specjał :)
OdpowiedzUsuń