Tort „Truskawkowa bomba”



tort truskawkowy


        Niezrażona trudnościami związanymi z przygotowaniem deseru  galaretkowego  „Kolorowy zawrót głowy” postanowiłam przygotować kolejny deser w misce. Tym razem zdecydowałam się na tort z truskawkami. Doświadczenia wtedy zdobyte okazały się bardzo pomocne i teraz poszło mi znacznie szybciej i łatwiej. Przede wszystkim aby sobie ułatwić wyjęcie zastygniętej masy z miski wyłożyłam ją wewnątrz folią spożywczą. Powierzchnia kopułki tortu nie jest może wtedy taka idealnie gładka, ale wyjęcie jej nie stanowi żadnego problemu. W naturze nie rzuca się to tak bardzo w oczy jak na zdjęciu. Szczerze polecam ten sposób. Przestrzegam jeszcze przed pokusą użycia budyniu z cukrem. Ten budyń jest po ugotowaniu znacznie rzadszy i masa będzie później mniej zwarta i stabilna. Może się z pozoru wydawać, że tort jest skomplikowany i pracochłonny, ale tak nie jest, trzeba tylko dobrze rozplanować  jego przygotowanie (kłania się organizacja pracy, choć nie wiem czy czegoś takiego jeszcze uczą na studiach teraz). Myślę, że wówczas uwiniemy się w trzy godzinki.


Truskawkowa bomba-przepis
Składniki: tortownica śr. 20cm

Biszkopt:
  • 2 białka
  • 80g cukru
  • 2 łyżki zimnej wody
  • 15g mąki ziemniaczanej
  • 15g kakao
  • 25g zmielonych orzechów laskowych
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki dżemu truskawkowego do posmarowania upieczonych blatów

Ubić białka z cukrem i wodą na sztywną pianę. Wymieszać mąkę ziemniaczaną z kakao, proszkiem do pieczenia i zmielonymi orzechami. Dodać do ubitej piany i delikatnie wymieszać szpatułką aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Przygotować dwie tortownice o śr. 20cm. Dna tortownic wyłożyć papierem do pieczenia. Masę podzielić na pół  i przełożyć do tortownic, wyrównując powierzchnię. Piec 12 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. 
Jeżeli dysponujemy tylko jedną tortownicą, lepiej jest podzielić składniki na pół i kolejno przygotowywać porcje ciasta. Ciasto ubite na biszkopt raczej nie powinno czekać na pieczenie.
Upieczone blaty zostawić do wystudzenia (jeden w tortownicy, drugi na kracie kuchennej). Zimne posmarowć cieniutką warstwą dżemu truskawkowego.

Truskawki:
  • 700g truskawek
  • 1 galaretka truskawkowa
  • 1,5 szklanki wody

Truskawki umyć dokładnie pod bieżącą wodą i zostawić na sicie do obsuszenia.
Galaretkę truskawkową zalać 1,5 szklanki gorącej wody, dokładnie wymieszać i zostawić do wystudzenia.
Miskę o średnicy 20cm i głębokości ok. 6,5cm wyłożyć folią spożywczą. Usunąć szypułki z truskawek i przekroić je na pół. Połówki truskawek maczać w zimnej galaretce przekrojoną stroną i wykładać nimi wewnętrzną powierzchnię miski. Układanie należy zacząć od dna wybierając jak najmniejsze owoce. W miarę układania, gdy miska zacznie się rozszerzać wybierać coraz większe truskawki.
W połowie układania wstawić miskę do lodówki, a gdy galaretka zastygnie kontynuować dalszą pracę. Po zakończeniu ponownie wstawić miskę na pół godziny do lodówki. 
Następnie zalać wolne przestrzenie między owocami. Gdy miska będzie zimna, a galaretka tężejąca, nie będzie potrzeby robienia tego etapami, ponieważ galaretka od razu będzie zastygać.
Gotową miskę trzymać w lodówce. 

Na powierzchni biszkoptu, który został w tortownicy ułożyć ciasno połówki truskawek, najlepiej takich niezbyt dużych. Zalać tężejącą galaretką i wstawić do lodówki.

Masa budyniowo-śmietankowa
  • 1 budyń truskawkowy bez cukru
  • 500ml mleka
  • 400ml śmietanki o zaw. tł. 30%
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 3 łyżeczki żelatyny + 50ml zimnej wody

Ugotować budyń truskawkowy wg przepisu na opakowaniu. Przykryć kawałkiem folii spożywczej tak aby dotykała powierzchni budyniu i zostawić do wystudzenia. 
Dobrze schłodzoną śmietankę ubić na sztywno. Ubijająć dalej na najniższych obrotach dodawać  po łyżce  wystudzony budyń. Na końcu wsypć cukier puder i jeszcze chwilę mieszać do połączenia składników.
Żelatynę zalać zimną wodą, zostawić do napęcznienia, a następnie podgrzać do rozpuszczenia. Dodać do masy budyniowej i dokładnie wymieszać. Gotową masą przelać do miski wyłożonej truskawkami. Wstawić na 15 minut do lodówki, żeby masa lekko stężała, a następnie ułożyć na wierzchu biszkopt z truskawkami, galaretką do góry. Przykryć drugim biszkoptem, tak aby strona posmarowana dżemem dotykała galaretki. Całość chłodzić w lodówce najlepiej przez całą noc.  

Dekoracja:
  • 100ml ubitej śmietanki kremowej 
  • świeże listki mięty
  • kilka truskawek

Rano przełożyć tort na paterę, zdjąć najpierw miskę, a później delikatnie odkleić folię i udekorować bitą śmietaną, połówkami truskawek i świeżymi listkami mięty.

Tort „Truskawkowa bomba” - podobne przepisy
Tort truskawkowy
Tort pomarańczowo-truskawkowy
Tort "Monia"
Tort czekoladowo-truskawkowy II

Smacznego:)
Aronia


COMMENTS

25 komentarze:

  1. wow, piękne ciasto, rzeczywiście wygląda bombowo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniały!!!!!!
    Pozdrawiam i zapraszam do udziału w konkursie :
    http://myszkagotuje.blogspot.com/2013/06/konkurs-na-pierwsze-urodziny-bloga.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie mogę uwierzyć, że to zostało wykonane właśnie w ten sposób - domowy, bez wymyślnych urządzeń, sprzętów. Podziwiam! Jest piękny :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cudny,rewelacyjny po prostu naj ,naj

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za pozostawione komentarze

    OdpowiedzUsuń
  6. Tort prześliczny, aż trudno oderwać od niego wzrok:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wyśmienity! pracochłonny, ale dla efektu warto zrobić:)

    OdpowiedzUsuń
  8. super wygląda i tak pewnie smakuje

    OdpowiedzUsuń
  9. Wow... Cudowny tort! I na pewno pyszny - kremowy,truskawkowy... Ależ skusiłabym się na kawałeczek! Pozdrawiam, gingerbreath.blox.pl

    OdpowiedzUsuń
  10. Wygląda na prawdę imponująco!!! I z pewnością jest przepyszny!

    OdpowiedzUsuń
  11. Ale cudo!!!
    Ps. jestem pewna, że służby amerykańskie już odwiedziły Twojego bloga ( przez tą bombę ) i ślinka im pociekła ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. rzeczywiście trochę się zastanawiałam nad tym tytułem, ale pomyślałam, że nie można się dać zwariować.

      Usuń
  12. Przepiękny i niesamowicie smaczny blog! Gratuluję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Bardzo się cieszę, że mój blog Ci się spodobał

      Usuń
  13. piękny tort! przez niego zatęskniłam za sezonem na truskawki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję, szkoda, że sezon na te smaczne owoce trwa tak krótko:)

      Usuń

INSTAGRAM

Instagram

OBSERWUJ