Tradycyjnie wypiekane w wielkopolsce na 11 listopada z okazji dnia Św. Marcina. Składają się z delikatnego drożdżowego ciasta półfrancuskiego oraz nadzienia z białego maku i dużej ilości bakalii. Całość wieńczy lukrowa polewa z migdałową posypką. Wczoraj biegałam po centrach handlowych i wszędzie kusiły odwiedzających swoim zapachem. Nie ma to jednak jak takie upieczone w domu, chyba, że traficie na certyfikowane.
Ja od dobrych kilku lat obiecałam rodzinie, że im je upiekę. Ciągle jednak coś stawało na przeszkodzie. W tym roku udało się. Już dwa miesiące wcześniej zakupiłam biały mak by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo a nuż by zabrakło w sklepie. Do pracy zabrałam się wczoraj by spokojnie zdążyć na czas. Była to dobra decyzja bo to dość pracochłonne zajęcie. I choć do ideału jeszcze im sporo brakuje to rogale pięknie urosły, rodzina zajadała aż miło było patrzeć i tylko żal, że tyle pracy w to włożyłam i nawet jednego kęsa nie mogłam skosztować. Cóż takie życie.
Nadzienie:
- 250 g białego maku
- 50 g migdałów
- 60 g rodzynek
- 50 g marcepanu
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 40 g masła
- 200 g cukru
- 2 łyżki miodu
- 100 g startych biszkoptów
- 2 duże jajka
- ekstrakt migdałowy
Ciasto:
- 500 g mąki
- 210 ml mleka
- 7 g drożdży instant
- 60 g cukru
- 2 żółtka
- 2 g soli
- 60 g masła (stopionego)
- 170 g masła (zmrożonego)
Dodatkowo do posmarowania
- 1 żółtko
- 1 łyżka mleka
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 łyżki mleka
- posiekane migdały do posypania
Rogale marcińskie - wykonanie
Przygotowanie nadzienia:
Mak wypłukać, zalać wodą i gotować na małym ogniu około 30 minut. Przelać na gęste sitko i dokładnie odsączyć. Wystudzony mak zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa używając specjalnego sitka do maku. Następnie zmielić także migdały i rodzynki.
Zmielony mak połączyć ze wszystkimi bakaliami i startym na tarce marcepanem.
W rondlu z grubym dnem roztopić masło z cukrem i miodem. Dodać mak z bakaliami i smażyć, cały czas mieszając około 5 minut. Zestawić z ognia i przestudzić. Dodać jajka i ekstrakt waniliowy. Całość dokładnie wymieszać. Na końcu wsypać starte biszkopty i ponownie wymieszać. Przełożyć do worka cukierniczego i włożyć na noc do lodówki. Gotowa masa
powinna mieć taką konsystencję aby można ją było swobodnie wycisnąć z rękawa cukierniczego, dlatego starte biszkopty należy dosypywać stopniowo.
Przygotowanie ciasta i pieczenie:
Przygotowanie ciasta i pieczenie:
Drożdże z cukrem zalać letnim mlekiem i zostawić na kilka minut aby ruszyły. Następnie dodać żółtka oraz przestudzone, roztopione masło i dobrze wymieszać. Wsypać mąkę z solą i zagnieść elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 30 - 40 minut. Po tym czasie rozwałkować na prostokąt o grubości około 1 cm. Na 2/3 prostokąta zetrzeć zmrożone masło. Ciasto złożyć do środka na 3, zaczynając od części nie przykrytej masłem, którą następnie przykryć częścią wyłożoną masłem. W ten sposób uzyskamy 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Ponownie rozwałkować na kształt prostokąta i ponownie złożyć ciasto w ten sam sposób jak opisany wyżej. Włożyć do lodówki na ok. 30 minut. Proces składania i wałkowania powtórzyć jeszcze dwa razy, schładzając ciasto w lodówce po każdym wałkowaniu. Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć na całą noc do lodówki.
Na drugi dzień, wyjęte pół godziny wcześniej ciasto, rozwałkować na prostokąt o grubości 0,5 cm i pokroić na wąskie, długie trójkąty. Rozłożyć równomiernie przygotowane wcześniej nadzienie.
Podstawę trójkąta założyć do środka, na głębokość około 2 - 3 cm. Na środku zrobić nacięcie, delikatnie rozchylić na boki i zwinąć rogale. Ułożyć na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i zostawić na pół godziny do wyrośnięcia.
Rozgrzać piekarnik do 180⁰C. Wyrośnięte rogale posmarować roztrzepanym jajkiem z mlekiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 25 minut. Wystudzić na kracie kuchennej.
Lukrowanie:
Rogale marcińskie - podobne przepisy
> Drożdżówki dyniowe z marmoladą
> Cytrynowe drożdżówki z serem
> Drożdżówki z serem
> Jagodzianki
> Odrywane maślane bułeczki z kruszonką
> Croissants
> Drożdżowe zawijańce z suszoną żurawiną i czekoladą
> Słodkie precle drożdżowe z makiem
> Jagodzianki II
> Hot cross buns czyli angielskie bułeczki z krzyżykiem
Smacznego :)
Aronia
Prezentują się bosko!
OdpowiedzUsuńDziękuję ale trochę jeszcze muszę nad nimi popracować :)
UsuńAronia, jak zwykle perfekcyjnie - przepis, zdjęcia, prezentacja!
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za te miłe słowa. Staram się jak mogę dla moich czytelników :)
Usuńwyglądają wspaniale, pewnie równie dobrze smakowały
OdpowiedzUsuńja co roku sobie obiecuję, że na kolejne święto, to już na pewno upiekę
ale jakoś się ni składa...
miło mi powitać Cię w akcji Rogate wypieki :-)
Ja też zbierałam się do nich dobre kilka lat, ale w tym roku wreszcie się udało :)
Usuń